توصیه های کلیدی جهت موفقیت در امتحانات

شرایط فیزیکی و ذهنی وجود دارد که عملکرد شما در حین امتحان را تحت تأثیر قرار می‌‌دهد. بنابراین دانستن نکات ومواردی که می تواند به موفقیت شما کمک بیشتری نماید خالی از لطف نخواهد بود .

اکنون که در زمان برگزاری امتحانات پایان سال قرار داریم ضمن آرزوی موفقیت برای شما لازم می بینم نکاتی چند در زمینه شیوه های کسب موفقیت و کارایی بیشتر در امتحان را یادآور شوم . زیرا امتحان معیار ارزشیابی دانسته‌ها و توانایی‌های شماست و شما می‌‌توانید از آن به عنوان ابزاری برای ارزیابی مهارت های یادگیری خود استفاده کنید. اما شرایط فیزیکی و ذهنی وجود دارد که عملکرد شما در حین امتحان را تحت تأثیر قرار می‌‌دهد. بنابراین دانستن نکات ومواردی که می تواند به موفقیت شما کمک بیشتری نماید خالی از لطف نخواهد بود .

برای موفقیت بیش‌تر در درس‌های خود در فصل امتحانات، نکات زیر را رعایت کنید.

۱- یک برنامه‌ی شخصی برای اجرای بهتر برنامه‌‌ی امتحانات داشته باشید. اگر متوجه شدید که بر روی یک درس خاص میزان تسلط‌تان کم است و باید زمان بیش‌تری را صرف کنید از زمان درس‌هایی که تسلط‌تان بیش‌تر است کمی برای جبران و کار کردن بیش‌تر این مباحث استفاده کنید.

۲- سعی کنید قبل از شروع هر درس بر روی مباحث آن طبقه‌بندی ویژه‌ای داشته باشید این‌که:

–     کدام مبحث را خوب بلد هستید؟

–     کدام مبحث بسیار مهم است؟

–     کدام مبحث نیاز به توجه بیش‌تری دارد؟

–     کدام مبحث اولویت اول را برای مطالعه دارد؟

–      و…

۳- برای خواندن فصل‌هایی که به یکدیگر وابسته نیستند ابتدا سعی کنید فصل‌‌هایی را اولویت اول مطالعه قرار دهید که ارزش نمره‌ای بالاتری دارند و این فصل‌ها را بیش‌تر بخوانید و بعد از خواندن و تسلط بر آن‌ها به سراغ فصل‌های دیگر بروید.

۴- تمام مثال‌ها و تمرین‌های کتاب درسی را حل کنید و تلاش کنید که به جواب آخر برسید. اگر پاسخ اشتباه بود علت را بررسی کنید و یک بار دیگر سؤال را برای خود حل کنید.

۵- بعد از این‌که کتاب درسی را کامل کار کردید سعی کنید از مجموعه‌سؤالات امتحانات نهایی برای افزایش تسلط و تمرین بیش‌تر خود استفاده کنید. تقریباً تیپ سؤالات امتحانات نهایی یکی است و شما با کار کردن این کتاب با آمادگی ذهنی کامل سر جلسه حاضر می شوید.

۶- هنگام مطالعه یک برگه برای یادداشت‌برداری نکات مهم و فرمول‌هایی که فکر می‌کنید مهم هستند داشته باشید.

۷- نکات سؤالات مهم و سؤالاتی را که اشتباه پاسخ داده‌اید برای خود یادداشت کنید.