03 ژوئن 2019
ژوئن 3, 2019

انحراف بینی و عوارض آن

ژوئن 3, 2019 ۰ Comment

انحراف بینی و عوارض آن

انحراف بینی و عوارض آن : بهتر است بدانید انحراف بینی یکی از مشکلاتی است که اغلب افراد به آن دچار هستند، در برخی از افراد این عارضه آن قدر شدت دارد که زندگی او را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث می شود که بیمار به درستی نتواند تنفس کند البته عوارض انحراف بینی به این دو مورد محدود نمی شود. ( جراحی بینی )

انحراف بینی و عوارض آن به شرح ذیل است:

از جمله سوالاتی که برای این گروه از افراد ایجاد می شود این است که آیا می توانند مانند یک فرد عادی زندگی و تنفس کنند؟

برای دریافت پاسخ این سوال توصیه می شود ادامه مقاله را مطالعه کنید.

انحراف تیغه بینی چه نوع اختلالی است؟

انحراف تیغه بینی عارضه است که د ران تیغه جدا کننده بینی دچار شکستگی یا خمیدگی شده است. این تیغه در قسمت جلو و از یک غضروف چهار گوش تشکیل شده است که از ناحیه های پشت و کف به چند استخوان متصل گردیده است.

در صورتی که انحراف بینی شدید باشد باعث بروز مشکلات جدی برای بیمار می شود به عنوان مثال ممکن است یک یا هر دو سوراخ بینی دچار انسداد یا گرفتگی شود، این امر طبیعی است که گرفتگی بر روی تنفس بیمار تاثیر گذاشته و گاه آن را به طور کامل مختل کند.

بای بگوییم حدود ۸۰ درصد افراد درجاتی از انحراف بینی را دارند اما مشکل شان انقدر شدید نیست که متوجه آن شوند و برای درمان به یک پزشک متخصص خوب و مجرب مراجعه کنند و تنها افرادی برای درمان و جراحی به پزشک مراجعه می کنند که مشکل شان حاد باشد.

انحراف بینی چه علائمی دارد؟

از جمله شایع ترین علائم این بیماری گرفتگی یک یا هر دو سوراخ بینی می باشد که باعث بروز اختلال در نفس کشیدن می شود، معمولا این مشکل در یک سمت بیشتر از سمت دیگر مشاهده می شود.

نکته قابل توجه این است که افراد در طرفی که دچار گرفتگی بینی هستند احساس گرفتگی نمی کنند و ممکن است این حس را نسبت به دو طرف یا حتی در سمت مقابل آن به پزشک ذکر کنند.

علائم انحراف بینی

از دیگر علائم انحراف بینی می توان به خون دماغ شدن ، خروپف کردن ، تنفس صدادار ، اختلال در خواب ، خشکی دهان ، احساس فشار در مجرای تنفسی ، درد در ناحیه های سر و صورت ، ترشحات پشت حلق و عفونت مکرر سینوس اشاره کرد.

همچنین انحراف بینی عوارض دیگری نیز دارد که در بیماران کمتر دیده شده است که به عنوان مثال می توان به قطع تنفس در خواب که در صورت بروز این مشکل ممکن است فرد در معرض اختلالات قلبی و عروقی قرار گیرد و که در این صورت فرد باید سریعا تحت درمان قرار گیرد.

با جراحی انحراف بینی صرفا موانع موجود در مسیر تنفس برطرف می شود و تغییر در شکل و فرم و بینی ایجاد نمی شود.

آیا ممکن است سردرد در برخی از افراد ناشی از انحراف بینی باشد؟

از جمله سوالات متداولی که در رابطه با بیماران مبتلا به سینوزیت نیز پرسیده می شود این است. بهتر است بدانید که انحراف بینی به خودی خود عامل ایجاد سردرد نمی باشد و اغلب افرادی که از سردرد شاکی هستند به طور معمول از میگردن یا سردرد تنشی رنج می برند.

در برخی از موارد انحراف بینی بخصوص در نوع شدید آن که با دیواره جانبی تماس دارد یا اصطلاحا دارای نقاط تماسی هستند می توانند دچار سردرد شوند.

بنابراین بهتر است بدانید که بینی عضو بسیار مهمی در صورت است که دارای عصب های زیادی بوده و می تواند در ایجاد درد های سر و صورت نقش زیادی داشته باشد.

انحراف بینی چگونه تشخیص داده می شود؟

برای تشخیص و انحراف تیغه بینی کافی است توسط یک متخصص گوش و حلق و بینی خوب معاینه شوید.

در برخی از مواقع برای تشخیص دقیق لازم است بیمار آندوسکوپی بینی یا سی تی اسکن نیز انجام دهد، آندوسکوپی روشی ساده و دقیق است که به صورت سرپایی در مطب انجام می شود.

انحراف بینی چگونه درمان می شود؟

برای درمان بیماری انحراف بینی ممکن است در برخی از مواقع داروهایی مانند اسپری های مرطوب کننده که پاسخ خوبی به درمان می دهند تجویز شود.

اما فراموش نکنید که تنها راه درمان این اختلال ساختاری فقط جراحی است.

جراحی انحراف تیغه بینی چگونه انجام می شود؟

در این روش جراحی برش های کوچکی در قسمت های دارای انحراف ایجاد می شود و پس از ان غضروف یا استخوان برداشته شده و اصلاح می شود، اما بهتر است بدانید به صورت همزمان باید اعمال جراحی سینوس ها نیز انجام شود.

در این روش از آندوسکوپیک نیز برای اصلاح مناطق دچار انحراف بینی نیز استفاده می شود که در برخی از مواقع شاخک های بینی باید درمان شود.

آیا با این جراحی، کجی ظاهری بینی هم اصلاح خواهد شد؟

برخلاف تصور بسیاری از بیماران باید بگوییم که عمل جراحی انحراف بینی به هیچ وجه باعث صاف شدن شکل ظاهری بینی نمی شود.

جراحی انحراف تیغه بینی به صورت معمول صرفا نواحی ایجاد کننده مانع در مسیر را اصلاح می کند و تغییری در شکل یا کجی بینی ایجاد نمی کند افرادی که خواهان اصلاح انحراف تیغه بینی و کجی بینی هستند باید اقدام به جراحی بینی کنند.

چه سنی برای این عمل جراحی مناسب است؟

جز در موارد خواص توصیه می شود که عمل جراحی بینی پس از کامل شدن رشد بینی و صورت انجام گیرد که این سن معمولا بینی ۱۵ الی ۱۸ سالگی می باشد.

اما د رموارد خاص که انسداد کامل یا عوارض دیده شده باشد حتی در کودکان نیز می تواند با رعایت موارد بسیار خاص عمل جراحی را انجام داد.

چه نکاتی در مورد عمل جراحی بینی وجود دارد؟

جراحی انحراف تیغه بینی به صورت معمول با بیهوشی عمومی انجام می شود و طول زمان جراحی بینی بستگی به میزان انحراف بینی دارد و ممکن است حدود یک سال طول بکشد.

بیماران پس از بیهوشی از بیمارستان مرخص می شوند و اغلب پس از عمل جراحی بینی از پانسمان داخل بینی که بیشتر به صورت گاز آغشته به پماد انتی بیوتیکی است استفاده می شود و پس از چند روز از بینی خارج می شود.

نکاتی در خصوص جراحی انحراف بینی

گاهی برای اینکه جراح بینی بتواند بینی را در همان وضعیت نگه دارد ضروری است قطعات پلاستیکی در داخل بینی قرار گیرد که پس از چند هفته از بینی خارج می شود.

امروزه روش جدیدی وارد بازار شده که در آن ها پانسمان ها قابل جذب است و به دلیل گران بودن به صورت گسترده در تمامی مراکز درمانی از آن استفاده نمی شود.

پس از جراحی ممکن است افراد به صورت خفیف دچار تورم شوند که امری طبیعی بوده و به مرور زمان رفع می شود.

آیا این نوع جراحی عارضه ای هم دارد؟

در خصوص عوارض جراحی انرحاف بینی باید بگوییم این عمل نیز مانند سایر عمل های دارای خطرات و عوارض است اما بهتر است بدانید که عوارض جانبی در این عمل جراحی بسیار نادر می باشد.

از جمله عوارض می توان به عفونت ، خونریزی ، جمع شدن خون زیر مخاط بینی ف اصلاح نشدن کامل اختلال با ایجاد اشکالی در غضروف بینی اشاره کرد.