موضوعاتی که درباره نوزادتان نمی دانستید

اولین مدفوع آنها بوی تعفن نمی دهد:
این مواد سیاه و سفید مانند تار به نام مکونیوم از موکوس، مایعات موجود در رحم و هر چیز دیگری که هنگام مادر هضم می شوند تشکیل شده است. اما هنوز باکتریهای روده ای ندارد که باعث می شود مدفوع بد بو شود. به محض شروع تغذیه کودک باکتریها روده های آنها را استعمار می کنند. بعد از یک روز یا بیشتر ، حرکات روده ای سبز ، زرد یا قهوه ای می شوند .

گاهی نوزادان تنفس می کنند:
به احتمال زیاد هنگام خواب ممکن است ۵ تا ۱۰ ثانیه بدون نفس مکث کنند. زمان کافی برای ایجاد وحشت برای مادر یا پدر جدید تنفس نامنظم طبیعی است. (اما اگر کودک شما مدت طولانی تری نفس بکشد یا کبود شود این یک فوریت پزشکی است.) وقتی بچه ها هیجان زده می شوند ممکن است در یک دقیقه بیش از ۶۰ تنفس کنند.

لوزه شان حالت چشایی دارد:
اگرچه یک حسگر طعم کودک تقریباً به همان اندازه کودکان و بزرگسالان است اما مناطق بیشتری از جمله لوزه ها و پشت گلو را پوشش می دهد. یک نوزاد تازه متولد شده می تواند طعم شیرین ، تلخ و ترش داشته باشد اما شور نیست (تا حدود ۵ ماهگی). شیر مادر شیرین است در حالی که ترش و ترش ممکن است مضر باشد. وقتی آنها غذای جامد را شروع می کنند به خوردن تمایل دارند همان چیزهایی را که مادر هنگام بارداری و شیردهی می خورد دوست داشته باشند.

آنها در ابتدا بدون اشک گریه می کنند:
بچه ها حدود ۲-۳ هفته شروع به گریه می کنند اما اشک ها تا حدود یک ماهگی ظاهر نمی شوند. اواخر بعد از ظهر و اوایل شب زمان اصلی سر و صدا است. غالباً بدون دلیل است و هیچ کاری نمی توانید نمیتوانید انجام دهید.

نوزادان تازه متولد شده دارای پستان هستند:
هنگامی که آنها برای اولین بار به دنیا می آیند هم پسر و هم دختر می توانند به نظر برسند که سینه های کوچکی دارند. اینها حتی ممکن است شیر نشت کنند! توده های کوچک محکم را فشار ندهید. آنها به این دلیل تشکیل می شوند که نوزادان استروژن را از مادر جذب می کنند و معمولاً طی چند هفته از بین می روند. دختران نوزاد همچنین می توانند یک دوره کوتاه یا ترشحات واژن داشته باشند که چند روز طول بکشد.

 

آنها دوست دارند درست بخوابند:
فقط ۱۵٪ از نوزادان ترجیح می دهند هنگام خوابیدن به پشت سر خود را به سمت چپ برگردانند. به نظر می رسد مانند داشتن گودال به یک ژن مربوط باشد. این تعصب برای چند ماه طول می کشد ، و ممکن است به شما توضیح دهد که چرا افراد بیشتری نیز راست دست هستند.

آنها سلولهای مغزی خاصی دارند:
اگرچه مغز کودک بزرگتر می شود اندازه آن در سال اول بیش از دو برابر می شود. در حال حاضر بیشتر سلول های عصبی را دارد که پیام های الکتریکی را حمل می کنند. بسیاری از این سلولهای عصبی با مرگ جانشین نخواهند شد و به آنها کمک می کند تا تمرکز کنند اما همچنین باعث کاهش خلاقیت می شود.

برخی از علائم تولد ناپدید می شوند:
“نیش لک لک” یا “بوسه های فرشته” (یک ناحیه صورتی یا قرمز اغلب روی پیشانی ، پلک ها ، پل بینی یا پشت گردن) و لکه های مغولی (لکه های صاف و مایل به آبی مانند لکه های جوهر در پشت یا پایین) معمولاً ظرف چند سال محو می شود. ما نمی دانیم چه عواملی باعث آنها می شود. همانژیوم “توت فرنگی” با رنگ قرمز روشن از رگهای خونی سریع رشد می کند. این علائم تولد در طی چندین هفته ظاهر می شوند و سالها طول می کشد تا از بین بروند.