25 آوریل 2021
آوریل 25, 2021

مشکلات زبان

آوریل 25, 2021 ۰ Comment

مشکلات زبان

مشکلات زبان علائم مختلفی را شامل می شود، از درد گرفته تا تغییر در رنگ و بافت ، که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. اگرچه اغلب اوقات به عنوان “قوی ترین عضله بدن” مورد ستایش قرار می گیرد، اما زبان از گروهی از عضلات تشکیل شده است که به ما اجازه می دهد غذا را بچشیم ، ببلعیم و صحبت کنیم. یک زبان سالم صورتی است. .مشکلات زبان می تواند ناامید کننده و ناراحت کننده باشد.

به چه علت روی زبان زخم و برجسته میشود؟
۱- ضربه:

گاز گرفتن به صورت تصادفی یا سوختن آن با چیزی داغ می تواند باعث زخم یا آسیب دیدگی زبان شما شود. دندان ساییدن یا فشردن دندان ها نیز می تواند باعث تحریک کناره های زبان و دردناک شدن آن شود.

۲- سیگار کشیدن:

سیگار کشیدن بیش از حد می تواند زبان شما را تحریک کرده و آن را زخم کند. بسیاری از افراد در برخی موارد دچار این زخم های دهانی بر روی زبان می شوند. علت آن ناشناخته است، اگرچه ممکن است در دوره های فشار روانی شدیدتر باشد.

۳- سندرم سوزش زبان:

برخی از زنان یائسه به این سندرم مبتلا می شوند که باعث می شود زبان احساس سوختگی کند.

۴- پاپیل های بزرگ شده:

اگر یک یا چند جوانه چشایی شما ملتهب یا تحریک شود ، می تواند متورم شده و برجستگی دردناکی روی زبان شما ایجاد کند. سایر مشکلات پزشکی شرایط پزشکی، از جمله دیابت و کم خونی نیز می تواند زبان را به عنوان یک علامت نشان دهد.

 

سرطان دهان
اگرچه بیشتر زخم های زبان جای نگرانی ندارد ، اما اگر در زبان خود توده یا زخمی دارید که با گذشت یک یا دو هفته از بین نمی رود، باید با پزشک مشورت کنید. بسیاری از سرطان های دهان در مراحل اولیه آسیب نمی بینند، بنابراین تصور نکنید که درد کم شده و دیگر هیچ مشکلی وجود نداردبلکه نیاز به پیگیری و درمان دارد.

اگر برای زبانمان مشکل پیش آمد چه طور درمانش کنیم؟
درمان مشکلات زبان بسته به علت آنها متفاوت است. برخی از مشکلات به خودی خود برطرف می شوند. اگر یک بیماری زمینه ای دارید ، درمان می تواند علائم شما را بهبود بخشد. پزشک شما ممکن است یک آبکشی یا ژل دارویی را به شما پیشنهاد دهد. اگر برفک دهان دارید، ممکن است به داروی ضد قارچ نیاز داشته باشید.اگر زخم یا بیماری دیگری دارید که باعث درد می شود، جلوگیری از غذاهای پرادویه یا اسیدی کمک می کند. درمان سرطان می تواند از جراحی گرفته تا پرتودرمانی و شیمی درمانی یا دارو درمانی باشد.

از آنجا که برخی از مشکلات زبان می تواند با سلامت دهان و دندان ضعیف مرتبط باشد، مراقبت از دهان و دندان مهم است. به طور مرتب مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و برای از بین بردن باکتری ها و سایر ذرات از دستگاه لیسه زنی استفاده کنید.