10 مارس 2020
مارس 10, 2020

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مارس 10, 2020 ۰ Comment

مراقبت های بعد از جراحی بینی

در این مقاله سوال هایی که به طور متعدد از متقاضیان جراحی بینی یا رینوپلاستی شنیده می شود و مرتبط با مراقبت های بعد از جراحی بینی تبریز است آورده شده است.

مراقبت های بعد از جراحی بینی عبارتند از :
رابطه زناشویی
توصیه می شود در دو هفته اول از انجام فعالیت های جنسی پرهیز شود زیرا هیجان و افزایش ضربان قلب تاثیر منفی بر روی تورم بینی دارد.

افرادی که بینی گوشتی دارند بهتر است زمان بیشتری از انجام فعالیت های جنسی پرهیز کنند.

تورم و کبودی و تغذیه
برای رفع سریع تر تورم و کبودی بهتر است از کمپرس یخ استفاده شود.

همچنین بهتر است از موارد غذایی پر نمک استفاده نشود و رعایت از رژیم غذایی نرم توصیه می شود.

غذاهایی مانند سوپ و پوره بهترین گزینه ها برای تغذیه هستند.

نحوه خوابیدن
بیمار باید به حالتی بخوابد که فشاری به بینی وارد نشود.

بنابراین مناسب ترین حال خوابیدن به پشت و قراردادن دو بالش در زیر سر است.

زیرا سر باید کمی بالاتر از سطح بدن باشد.

خندید و خمیازه کشیدن
بهتر است ۶ تا ۸ هفته از خندید شدید و خمیازه های بسیار طولانی پرهیز کنید زیرا خندیدن و خمیازه عضله های صورت را تحت تاثیر قرار می دهند و امکان تغییر در ساختار بینی وجود دارد.

لبخند های ملیح و خمیازه کشیدن آرام هیچ گونه مشکلی به وجود نمی آورد.

شستشوی بینی بعد از جراحی بینی
به علت اینکه پس از جراحی بینی امکان دارد بینی خونریزی خفیفی داشته باشد نیاز است تا بهداشت بینی رعایت شود و شستشوی بینی اولین قدم برای حفظ بهداشت بینی می باشد.

در سه هفته اول استفاده از قطره های بینی برای شستشوی بینی کفایت می کند.

از هفته سوم نیز می توانید با استفاده از سرنگ و به آرامی بینی را شستشو دهید.

برای شستشوی بینی روش های زیادی وجود دارد می توانید بهترین روش را از جراح بینی سوال کنید و نظر ایشان را نیز در این باره بدانید.

گچ بینی یا اسپلینت
معمولا افراد پس از انجام جراحی بینی و بعد از به هوش آمدن ، احساس سنگینی در بینی خود دارند چنین حسی ناشی از گچ یا اسپلینت است که بر روی بینی بیمار قرار داده می شود ، مقصود از قرار دهی اسپلینت بر روی بینی حفاظت از ساختار و اسکلت بینی می باشد.

زیرا از آنجا که طی عمل بینی ، پوست بینی به طور کامل از روی ساختار زیر خود بلند می شود تا تغییرات مورد نظر اعمال شوند ، پس از پایان جراحی و شروع فرآیند ترمیم ، پوست بینی می بایست دوباره به اسکلت زیرین خود بچسبد بنابراین به توصیه و صلاحدید پزشک باید در روزهای ابتدایی بعد از جراحی بینی ، اسپلینت بر روی آن قرار داده شود تا به تسریع روند ترمیم کمک نماید.

توجه داشته باشید که تا پایان مدت زمانی که گچ بر روی بینی شما قرار دارد باید از خیس شدن آن خودداری کنید ، زیرا در صورتی که گچ بینی خیس شود نخواهد توانست عملکرد اصلی خود را انجام دهد.

گچ بینی غالبا پس از ۷ روز توسط جراح بینی برداشته می شود و فرد باید پس از آن تا مدت زمانی که جراح معین می کند از چسب بینی استفاده نماید.

چسب زدن به بینی بعد از جراحی بینی
در دو هفته اول هدف از زدن چسب شکل دهی بهتر بینی می باشد و پس از آن در کاهش تورم بینی نقش دارد.

مدت زمان چسب زدن بستگی به نوع پوست بینی بیمار دارد.

افرادی که دارای پوست نازک در ناحیه بینی هستند بین دو هفته تا دو ماه نیاز به زدن چسب دارند و افرادی که بینی هایشان پوست ضخیمی دارد زمان بیشتری باید چسب بزنند و امکان دارد تا ۶ ماه نیز نیاز به زدن چسب داشته باشند.

زدن چسب نیاز به آموزش دارد و حتماً از جراح بینی در مورد نحوه صحیح چسب زدن سوال کنید.

دیگر مراقبت های بعد از جراحی بینی
معمولا در حال حاضر پس از جراحی بینی ، پزشک متخصص داخل بینی بیمار تامپون قرار نمی دهد و بدین ترتیب اغلب تا ۴۸ ساعت فرد دچار ترشح خونابه از بینی خواهد بود که در این صورت نباید از دستمال کاغذی استفاده کند چرا که ممکن است سبب انتشار آلودگی و به دنبال آن عفونت گردد.
بنابراین به منظور پاک کردن خونابه ها از روی بینی توصیه می شود از گاز استریل استفاده کنید.
لازم به ذکر است که چنانچه خونریزی پس از ۴۸ ساعت قطع نشود ، بیمار می بایست فورا با پزشک معالج خود تماس بگیرد.
افراد بعد از عمل بینی ، باید حتی المقدور تا یکماه از انجام کارهای سنگین پرهیز کنند.
مکالمات طولانی ، خندیدن زیاد و رفتن به اماکن شلوغ بعد از جراحی بینی تا مدتی ممنوع است.
بیماران هرگز نباید بینی خود را دستکاری نمایند زیرا هنوز زخم های جراحی ، ترمیم نشده و بهبود نیافته است و دستکاری بینی ممکن است عواقب جبران ناپذیری برای بیمار ایجاد نماید.
به منظور شستشو و مسواک نمودن دندان ها حتما از مسواک نرم استفاده کنید و از ایجاد فشار بر روی لب فوقانی و لثه های تان خودداری نمایید.
از اولین روز بعد از جراحی بینی می توانید جهت شستن داخل بینی خود از سرم شستشوی تجویز شده از سوی پزشک معالج تان استفاده فرمایید و در هر بار استفاده نیز باید سرنگ جدید و تمیز مصرف نمایید.
تا دو ماه بعد از عمل ، از عینک های طبی و آفتابی استفاده نکنید و در صورتی که نیاز به استفاده از عینک برایتان ضروری است می توانید از لنزهای نرم تماسی استفاده کنید.
رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی باعث می شود تا نتیجه تحت تاثیر قرار نگیرد و فرد از فرم بینی رضایت داشته باشد .