10 مارس 2020
مارس 10, 2020

متخصص ناباروری

مارس 10, 2020 ۰ Comment

متخصص ناباروری

چنانچه زوجی قصد فرزند آوری داشته باشند و به منظور بارداری اقدام نمایند اما با گذشت ۶ ماه تا یک سال ، زن موفق به حاملگی نشود ، نیاز است که برای ارزیابی نزد متخصص ناباروری رفته و مورد بررسی قرار بگیرند. ( درمان ناباروری )

در گذشته در چنین شرایطی اغلب بر این تصور بودند که تنها زن دچار مشکل بوده و او سبب این عدم موفقیت می باشد. اما طی دهه های اخیر اثبات شده است که مشکل ناباروری و نازایی فقط به بانوان منتهی نشده و در بسیاری موارد نیز عامل اصلی ، مشکلات موجود در مردان می باشد.

موضوع مهم در این زمینه این است که به هنگام متوجه شدن عدم موفقیت در باروری ، زوجین یکدیگر را مقصر ندانند و با داشتن همدلی در جهت رفع مشکل برآیند. توجه داشته باشید که حمایت طرفین در این گونه شرایط بسیار کمک کننده بوده و مسیر را هموارتر خواهد نمود.

خبر خوب اینکه با پیشرفت روزافزون علم پزشکی در زمینه های نازایی و ناباروری دیگر جای نگرانی برای عدم فرزندآوری نیست و زوجینی که با این مشکل روبرو هستند می توانند با انجام درمان های گوناگون در نهایت به بچه دار شدن امیدوار باشند.

در ادامه به برخی از اقدامات و تکنیک هایی که در زمینه درمان ناباروری به کار برده می شوند ، اشاره خواهیم نمود:

درمان IUI
میکرواینجکشن
IVF
تحریک تخمک گذاری

و غیره

چه زمان باید به متخصص نازایی مراجعه کرد

هنگامی که عدم بارداری برای زن و مرد محرز شده باشد ، می بایست به یک متخصص ناباروری خوب و حاذق مراجعه نموده و توسط وی ویزیت شوند. در این هنگام متخصص ناباروری با انجام معاینات لازم و تجویز آزمایشات مورد نیاز درصدد یافتن مشکل بر خواهد آمد.

به همین منظور معمولا در ابتدا از سوابق پزشکی و بیماری شما جویا خواهد شد و همچنین با پرسش سوالاتی در زمینه جنسی به دنبال تشخیص اولیه می باشد. از این رو دقت داشته باشید که سوالات را به طور کامل و بدون کم و کاست و خجالت پاسخ دهید چرا که جواب های شما کمک بسزایی در مسیر تشخیص خواهد داشت.

ویژگی های یک متخصص ناباروری خوب

در ادامه برخی از ویژگی های مهمی که یک متخصص ناباروری خوب را از دیگر پزشکان متمایز می نماید عنوان می کنیم:

تخصص

اولین مسئله ای که در انتخاب هر پزشک ، مورد توجه بیماران قرار می گیرد ، میزان تخصص وی می باشد. اینکه متخصص ناباروری دارای چه مدارکی بوده و از کدامین مراکز معتبر دریافت شده است می تواند در وهله اول در انتخاب بیمار بسیار تاثیرگذار باشد.

مهارت و تجربه

مورد بعدی که می بایست به آن دقت ویژه داشته باشید میزان تبحر متخصص و سوابق موفقیت های وی در درمان ناباروری است. پزشکی که کارنامه کاری او پر شده از نتایج درمان های موفق ، لذا مورد اعتماد می باشد.

با علم روز هم مسیر باشد

مسلما پزشکی ایده آل است که دانش خود را با تکنیک ها و متدهای روز بروزرسانی کرده و از تکنولوژی های نوین نیز بهره بگیرد.

روحیه ای شکیبا و مهربان داشته باشد

از دیگر ویژگی های یک متخصص ناباروری خوب این است که با صبوری به تمامی صحبت های بیمار خود گوش نموده و با دادن حس آرامش به وی او را در جهت بیان مسائل خصوصی اش کمک نماید. زیرا همانگونه که می دانید صحبت کردن درباره روابط محرمانه برای هرکسی ساده نیست و پزشک معالج می بایست هنر خوب گوش کردن را بلد باشد.

رازدار و قابل اطمینان باشد

یک متخصص ناباروری مورد اعتماد کسی است که اسناد و پرونده پزشکی بیمار خود را در اختیار کسی قرار نداده و از آن ها همچون مدارکی محرمانه نگهداری نماید.

دلسوز و مسئولیت پذیر باشد

بهترین پزشک متخصص کسی است که سلامت بیمار خود را در هر شرایطی ارجع بداند و با دلسوزی بهترین مشاوره ها را در اختیار آن ها قرار دهد.

نحوه انتخاب بهترین متخصص ناباروری

در صورتیکه نیاز به متخصص ناباروری پیدا کردید به کمک روش های بیان شده در زیر می توانید یک پزشک مجرب را بیابید و با خیال راحت نزد وی رفته و پروسه درمان خود را آغاز نمایید.

ابتدا نیاز است که لیستی از متخصصین صاحب نام در شهر خود را تهیه کنید. به این منظور می توانید از طریق جستجو در اینترنت اقدام نمایید یا اینکه با پرس و جو از اطرافیان و آشنایان جویا شوید.
پس از آن با مراجعه به وبسایت و شبکه اجتماعی منتسب به او از خدمات ارائه دهنده از سمت ایشان آشنا خواهید شد. این اقدام می تواند در محدود کردن پزشکان مد نظر شما موثر باشد.
اقدام دیگری که می توانید در این زمینه انجام دهید این است که به مطب وی رفته و با او مشاوره داشته باشید. در این صورت ویژگی های او را شناخته و با روش کارش نیز تا حدودی آشنا خواهید شد.
علاوه بر این ها می توانید با مراجعینی که در مطب حضور دارند مشورت نموده و از میزان رضایت و نتیجه درمان آن ها مطلع گردید.