26 مارس 2020
مارس 26, 2020

لیزر درمانی

مارس 26, 2020 ۰ Comment

لیزر درمانی

لیزر درمانی و اعمالی همچون سفید کردن پوست با لیزر ، جوانسازی پوست با لیزر و مواردی از این قبیل ؛ اولین بار در دهه ۱۹۸۰ میلادی مطرح گردید و پا به عرصه ظهور نهاد.

( جوانسازی پوست )

در آن برهه زمانی ، از لیزرهای دی اکسید کربنی CO2 ، در راستای عرضه پرتوهای نور پایدار به پوست بهره گرفته می شد ، اما بعدها این روش درمانی به دلیل داشتن عوارض جانبی زیادی مثل ایجاد جای زخم ، با تحولاتی روبرو شده و نسل جدید لیزرهای دی اکسیدکربنی و لیزرهای اربیوم به دنیا عرضه شدند.

این نوع از لیزرها می توانستند انرژی نور پالس دار بسیار کوتاهی را برای جدا کردن پوست در یک روش کنترل شده تر ارائه کنند ، به این روش درمانی جوان سازی پوست با لیزر تخریبی نام دارد و در حالی که بیشترین کارایی را دارد ، عوارض جانبی قابل توجه و زمان بهبودی طولانی ۲ الی ۳ هفته ای نیز دارد.

طی چند سال گذشته ، شاهد ظهور فن آوری های جدید جوانسازی پوست با لیزر تحت عنوان لیزر فرکشنال و غیرتخریبی بوده ایم که سعی دارند این خطرات را به حداقل برسانند و زمان بهبودی را کاهش دهند.
تفاوت روش های جوانسازی پوست با لیزر تخریبی و غیرتخریبی چیست ؟

به طور کلی ، جوانسازی پوست با لیزر هر دو روش لیزر تخریبی و غیرتخریبی را شامل می شود.

در روش جوانسازی پوست با لیزرهای تخریبی ؛ از یک لیزر دی اکسید کربن قدیمی تر و لایه برداری شیمیایی متوسط استفاده می شود.

لیزرهای تخریبی باعث بخار شدن بافت تحت تاثیر می شوند و لایه بالایی پوست و بخشی از لایه زیرین بوجود آورنده آن را جدا می کنند و معمولا در یک جلسه انجام می شوند.

لیزر درمانی

لیزرهای غیرتخریبی ؛ باعث دلمه بستن بافت تحت تاثیر می شوند و در عین حال لایه بیرونی پوست را برای التیام و بهبودی سریع تر دست نخورده باقی می گذارند.

باید توجه داشت که زمان از کار افتادگی در این روش کم است اما به جلسات درمانی متعددی نیاز دارد.

در روش جوانسازی پوست با لیزر فرکشنال به منظور بدست آوردن نتایج بهتر با خطر کمتر و زمان بهبودی سریع تر از شیوه های جوان سازی پوست با لیزر تخریبی و لیزر غیرتخریبی استفاده می شود.

در این روش ، ریز پرتوهای انرژی لیزر از طریق پوست زیرین بر نواحی بافت تحت تاثیر در لایه بالایی متمرکز می شوند. این روش های درمانی به اندازه جوان سازی پوست با لیزر تخریبی قدرتمند نیستند ، اما می توانند بدن را تحریک کنند تا بافت سالم جدیدی را به جای بافت تحت تاثیر ایجاد کنند که به پوست روشن تر و جوان تر می انجامد.

لازم به ذکر است که بی هوشی موضعی بیمار به این بستگی دارد که پوست بیمار تا چه اندازه ای باید روشن شود.
جوانسازی پوست با لیزر co2

لیزر فرکشنال ، روشی نوین در راستای جوانسازی پوست محسوب می شود که با تحریک رشته های کلاژن پوست موجب افزایش قوام پوست شده و بدین ترتیب چروک های ریز پوست را مرتفع می نمایند.

توجه داشته باشید که لیزر فرکشنال ، به طور کلی می تواند اثرات سطحی و همینطور اثرات عمقی بر پوست داشته باشد.

اثرات سطحی لیزر فرکشنال : با تجدید سلول های لایه اپیدرم پوست ، سبب روشن تر شدن پوست شده و همچنین می تواند کک و مک و لک های سطحی پوست را نیز برطرف کند.
اثرات عمقی لیزر فرکشنال : با تغییر کلاژن های پوست ، چین و چروک های پوست را برطرف نموده و سبب بهبود قوام و فرم پوست می شود.

لازم به ذکر است که لیزر فرکشنال به دلیل تاثیری که در بازسازی کلاژن های پوستی دارد می تواند فرآیند پیری را در افرادی که هنوز با چین و چروک و شلی پوست مواجه نشده اند ، به تاخیر بیاندازد.
کاربردهای لیزر فرکشنال

چروک های عمیق پوست را برطرف کرده و سبب رفع خطوط گردن و خطوط اطراف دهان نیز می شود.
می تواند منجر به بهبود پتانسیل کشسانی پوست شده و همچنین خشکی پوست را نیز مرتفع سازد.
با رفع لک های پوستی از صورت ، گردن سینه ، پاها و بازوها می تواند سبب بهبود رنگ پوست شده و کدورت پوست را برطرف سازد.

از بین بردن اسکار با لیزر CO2 فرکشنال توسط دکتر صفائی جراح پوست و مو تهران

جوانسازی پوست با لیزر اربیوم

لیزر اربیوم ، محرک کلاژن سازی پوست بوده و در نتیجه می تواند موجب رفع چروک های پوستی و سفت تر شدن پوست شود.

البته لازم به ذکر است از آن جا که لیزر اربیوم در هر تابش ، تنها لایه ای ظریف از پوست را جدا می سازد ؛ به کاهش خطوط و چین و چروک های سطح پوست منتج شده و می تواند سبب از بین رفتن اسکار جوش و تجمع غیرطبیعی رنگدانه ها نیز شود.

همچنین ناگفته نماند که از لیزر اربیوم ، می توان برای برداشتن ضایعات پوستی نیز بهره برد.

توجه داشته باشید که لیزر اربیوم ، در لایه های بسیار ظریف پوست مورد استفاده قرار می گیرد ، از این رو انجام آن باید حتما تحت نظر بهترین جراح و متخصص پوست صورت پذیرد تا به نتایج مطلوب و قابل قبولی بیانجامد.
جوانسازی پوست با لیزر کیوسوئیچ

لیزر کیوسوئیچ از تکنیک هایی است که عمدتا برای درمان لک های پوستی که به دنبال افزایش سن پدید می آیند مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند لک های تیره سطح پوست را به خوبی برطرف سازد.

از دیگر کاربردهای لیزر کیوسوئیچ می توان به موارد ذیل اشاره نمود :

پاک کردن خالکوبی و تتوی صورت و بدن
از بین بردن خال های مادرزادی صورت و بدن
حذف لک های قهوه ای و کبود روی پوست
حذف کک و مک و لک های تیره سطح پوست
از بین بردن و درمان ملاسما

لازم به ذکر است که علاوه بر از بین بردن تتو و لک های پوستی ؛ برای جوانسازی هم می توان از مُد مخصوصی از لیزر کیوسوئیچ ( با سَری Collimator ) را استفاده کرده و در واقع همراه با پیلینگ زغال ، اقدام به لایه برداری نموده و افزون بر روشن کردن پوست ، جوانسازی پوست را نیز برای فرد به ارمغان آورد.
اهمیت مراجعه به بهترین جراح پوست و مو و لیزر

با وجود این که جوانسازی پوست با لیزر تخریبی بهترین نتایج را به همراه دارد ، خطر ایجاد جای زخم در لیزرهای تهاجمی تر وجود خواهد داشت ، بنابراین باید به یک جراح لیزر با تجربه مراجعه کنید و در مورد بهترین روش برای سفید کردن پوست با او مشورت کنید.

دکتر سینا صفائی جراح پوست و مو تهران و یکی از بهترین جراحان لیزر تهران می باشند ، شما عزیزان می توانید به منظور دریافت خدمات بهینه در تمامی زمینه های زیبایی پوست از جمله لیزر درمانی ؛ به مرکز زیبایی دکتر سینا صفائی مراجعه فرمایید.

شایان ذکر است که خدمات ارائه شده در مرکز پزشکی زیبایی صفا ، در زمینه سلامت پوست و زیبایی با حرفه ای ترین متدها و مدرن ترین تجهیزات و توسط کادری متبحر و کارآزموده انجام می گیرد.
مزایای سفید کردن پوست با لیزر

نتایج سفید کردن پوست با لیزر بسیار سریع است ، در حالی که در بعضی از روش های درمانی مخصوص سفید کردن پوست چندین هفته طول می کشد تا اثربخشی خود را نشان دهند.
در روش سفید کردن پوست با لیزر ، علاوه بر این که نتایج سریع نمایان می شوند ؛ بهبود وضعیت پوست را فورا می توان مشاهده کرد.
پس از لیزر درمانی ، پوست فورا روشن تر و نرم تر به نظر می رسد و در طول یک دوره ۳ تا ۶ ماهه به تدریج بهبود پیدا می کند.

این مساله مخصوصا برای شیوه های جوان سازی پوست با لیزر تخریبی صدق می کند که در آنها برای جدا کردن لکه های تیره و بهبود ظاهر پوست تنها به ۱ تا ۲ جلسه نیاز است ؛ در حالی که درمان هایی که شامل جوان سازی پوست با لیزرتخریبی نمی شود زمان بیشتری طول می کشند و به ۱ تا ۵ جلسه نیاز دارند.

لیزر درمانی

اغلب مردم نتایج خوبی را از سفید کردن پوست با لیزر ، گزارش می کنند در حالی که کرم های سفید کننده به شکل یکسانی موثر نیستند.
فن آوری جوانسازی پوست با لیزر ( لیزر درمانی ) ؛ برخی از مشکلات پوستی از قبیل چین و چروک های ریز ، از بین بردن جای زخم آکنه ، ترمیم آسیب دیدگی ناشی از قرار گیری در معرض خورشید و کاهش ظاهر نقاط تیره را برطرف می کند.

در مرکز زیبایی دکتر سینا صفائی ، افرادی که عمل جراحی پوست با لیزر را انجام داده اند ؛ در حین و پس از درمان تحت نظارت و مراقبت حرفه ای قرار می گیرند و در صورت به وجود آمدن عوارض جانبی و هر گونه مشکلی ، پزشکان با تجربه این کلینیک می توانند به آن ها کمک کنند.
بهبودی پس از لیزر درمانی

پوست به شکل های مختلفی واکنش نشان می دهد. بسیاری از مردم می گویند پروسه درمان شبیه یک آفتاب سوختگی خفیف همراه با یک حس سوزش است.

پس از جراحی ، پوست قرمز و متورم می شود و بعضی از افراد تا چند روز پس از عمل احساس خارش و سوزش می کنند.

قرمزی پوست در افرادی که موهای بلوند و قرمز دارند ، در مدت زمان بیشتری ادامه پیدا می کند.
بعد از لیزر درمانی چه باید کرد ؟

پس از صحبت با جراح ، باید برای زمان بهبودی مورد نیاز برنامه ریزی کنید ، توجه داشته باشید که این زمان بسته به نوع روش درمانی متغیر است.

روش های درمانی ساده ، به یک یا دو روز زمان بهبودی نیاز دارند ؛ در حالی که در درمان کامل پوست ، باید یک بانداژ بر روی پوست بسته شود و برای مدت ۷ تا ۲۱ روز در آن محل باقی بماند.

در روش های تهاجمی تر ، گاهی اوقات پوست حساس می شود ، تاول می زند و یک مایع زرد رنگ از نواحی درمان شده بیرون می آید و یک زخم دلمه بسته ایجاد می کند. نباید روی این زخم دلمه بسته را کند ، زیرا باعث بوجود آمدن جای زخم می شود.

پس از حدود چند روز تا یک هفته ، پوست شما خشک می شود و پوست می اندازد و پوست جوان شده جدید رونمایی می شود.

پوست پس از لیزر درمانی نسبت به نور خورشید به شدت حساس می شود ، بنابراین باید تا حد امکان کمتر در معرض نور خورشید قرار بگیرید و هر روز از کرم ضد آفتاب ۳۰+ استفاده کنید.
هزینه لیزر درمانی

احتساب و برآورد قیمت لیزر درمانی ، نیازمند مراجعه به متخصص پوست می باشد ؛ زیرا با توجه به المان های مختلفی محاسبه می شود.