قهوه سبز چیست و چه تاثیری بر لاغری دارد؟

دانه های قهوه سبز به طور ساده دانه های قهوه معمولی هستند که هنوز بو داده نشده و کاملاً خام مانده اند. عصاره آنها به عنوان یک مکمل رژیم غذایی محبوب است. آن را می توانید به صورت دانه ای تهیه کرده و درست مثل قهوه رست شده استفاده کنید.

این ماده با دارا بودن اسیدهای کلروژنیک فراوان، ترکیباتی با اثرات آنتی اکسیدان و ضد التهابی قوی، فواید سلامتی زیادی را به همراه دارد.

*تاثیر قهوه سبز بر لاغری:

چاقی امروزه بعنوان یکی از معضلات در سرتاسر دنیا بشمار می‌رود. کاهش وزن برای آنهایی که اراده ی زیادی برای رژیم ندارند بسیار دشوار است و به همین دلیل این افراد همواره بدنبال راههای سریع, مطمئن و در عین حال بدون زحمت برای کاهش وزن هستند.

راهکارهای مختلف و زیادی برای لاغری بکار گرفته می‌شود ومکمل های متنوعی برای کاهش وزن تحت عنوان “کمک لاغری” به فروش می‌رسند.

یکی از این مکمل‌ها که شاید نام آن را زیاد شنیده باشید, عصاره قهوه سبز یا GCE) Green Coffee Extract) می‌باشد.

دانه‌های قهوه بطور طبیعی سبز رنگ هستند اما قبل از بفروش رسیدن برشته می‌شوند وبه رنگ قهوه ای در می‌آیند. GCE در قهوه سبز یا قهوه خام موجود است. اگرچه در قهوه‌های معمول هم وجود دارد ولی بیشتر عصاره آن طی فرایند برشته کردن از بین می‌رود.

اثر قهوه سبز و ماده موثر موجود در آن ماده ای به نام کلروژنیک اسید است، که بر اساس مطالعات متعددی که صورت گرفته این ماده به عنوان پیشگیری کننده از ابتلا به بیماری‌هایی چون بیماری‌های کبدی، سنگ کیسه صفرا، سیروز کبدی، سرطان کبد، دیابت، مقاومت به انسولین، فشار خون و یبوست و …. معرفی شده است.

قهوه سبز در مقایسه با قهوه معمولی از کافئین کمتری تشکیل شده است؛ در نتیجه بسیاری از عوارض ناشی از کافئین در آن کمتر می‌باشد و در عوض دارای مقادیر فراوانی کلروژنیک اسید می‌باشد.

*آیا قهوه سبز باعث لاغری می شود؟

اثبات شده که مصرف کافئین باعث سوزاندن چربی های ذخیره شده می شود؛ البته به شرطی که بعد از مصرف آن تحرک بدنی مناسب داشته باشید.

این ماده همچنین به تحریک متابولیسم بدن نیز کمک می کند؛ یعنی اینکه به بدن کمک می کند تا کالری بیشتری بسوزاند. نتایج پژوهش های اخیر نیز نشان می دهد که اسید کلروژنیک تأثیری کمابیش مشابه دارد.

امروزه کارخانجات داروسازی اسوتول (نام تجاری اسیدکلروژنیک) را که یک عصاره ی بدون کافئین سبز است در ترکیب مکمل های لاغری گنجانده اند. این نوع قهوه باعث افزایش ضربان قلب شدهو به طور جزئی فشار خون را افزایش می دهد.

البته حساسیت افراد در مقابل این ماده متفاوت است و سرعت دفع آن از بدن نیز در افراد مختلف با سرعت متفاوت انجام می شود.

*قهوه معمولی لاغر کننده تر از قهوه سبز است!

علت اصلی اثرات کاهش وزن قهوه معمولی به دلیل محتوای کافئین آن می‌باشد و مطالعات نشان می‌دهند که قهوه‌های بدون کافئین اثری بر تناسب اندام و لاغری ندارند؛ زیرا این کافئین است که مانع از ذخیره چربی‌ها می‌شود، سطح انرژی در دسترس بدن را افزایش می‌دهد و نیز باعث افزایش متابولیسم و سوخت و ساز در بدن می‌گردد.

تمام این موارد در کنار هم علت اثرات چربی سوزی قهوه معمولی می‌باشد. اما قهوه سبز ۲۰ درصد از کل کافئین موجود در قهوه معمولی را دارا می‌باشد و در نتیجه نمی‌تواند به اندازه قهوه معمولی برای فرآیندهای چربی سوزی موثر باشد.

در سال های اخیر بررسی های متعددی در خصوص تأثیر قهوه ی سبز (بدون کافئین یا با کافئین) روی افراد دارای چاقی انجام شده است.

نتایج بررسی های اخیر نشان می دهد که قهوه ی سبز روی عده ی اندکی از شرکت کننده ها تأثیر جزئی داشته است.

*روش مصرف قهوه سبز چگونه است؟

قهوه سبز به صورت دانه قهوه معمولی به فروش می رسد که می توانید خریداری کرده و استفاده کنید. به ازای هر فنجان می توانید یک قاشق چای خوری سر پر قهوه سبز را به همراه یک لیوان آب جوش در قهوه جوش ریخته وبگذارید تا دم بکشد .

مدت زمان ۱۵ دقیقه برای تهیه قهوه سبز کافی است .بعد ازآن لازم است که از یک صافی رد کنید تا کاملا رقیق و یکدست شود . باید بدانید که طعم این نوع قهوه هیچ ربطی به طعم قهوه ی معمولی ندارد.

میزان مصرف قهوه ی سبز را به روزانه دو فنجان محدود کنید و در کنار آن از دیگری مواد غذایی یا نوشیدنی های حاوی کافئین استفاده نکنید. انواع مکمل های این قهوه هم به صورت کپسول و قرص حاوی عصاره ی قهوه ی سبز نیز به فروش می رسد.

این نوع مکمل ها را با مکمل های لاغری دیگر مصرف نکنید. همچنین به یاد داشته باشید قبل از شروع مصرف هر نوع مکملی اول نظر یک پزشک متخصص یا مشاور تغذیه را جویا شوید.

در صورت مصرف زیاد قهوه سبز ممکن است دچار عوارض جانبی شوید، که از آن جمله استرس، تپش قلب و مشکلاتی از این دست است.

همچنین اگر شما به کافئین حساسیت دارید، در مورد مصرف عصاره قهوه سبز باید احتیاط کنید. کلرژنیک اسید نیز ممکن است اثرات لاگزتیو داشته باشد و سبب اسهال شود.

قهوه سبز چیست و چه تاثیری بر لاغری دارد؟

*نکته پایانی

اینکه هیچ نسخه سحرآمیزی به جز کاهش دریافت کالری و افزایش مصرف آن از طریق افزایش فعالیت و تحرک برای لاغری وجود ندارد.

تمام گزینه‌‌های دیگر در کنار این دو عامل اصلی, به عنوان یک تاثیر جانبی و کمکی ایفای نقش می‌کنند که تاثیر واقعی آ‌ن‌ها زمانی آشکار می‌شود که شما اصول کاهش وزن و پیگیری رژیمی را دنبال کرده باشید.

*عوارض قهوه سبز چیست؟آیا مصرف قهوه سبز ضرر دارد؟

قهوه سبز تا حد زیادی بی خطر است اما ممکن است چندین خطرات بالقوه را داشته باشد.

اثرات کافئین اضافی: تقریباً مانند قهوه رست شده، دانه های قهوه سبز به طور طبیعی حاوی کافئین هستند.

اگرچه مصرف کافئین متوسط ​​برای اکثر افراد سالم بی خطر است، اما بیش از حد می تواند منجر به علائم منفی مانند اضطراب، اختلال خواب و افزایش فشار خون شود.

ممکن است بر سلامت استخوان تأثیر بگذارد: یک مطالعه دو ماهه در مورد حیوانات نشان داد که به موش هایی که روزانه عصاره قهوه سبز داده می شوند، کاهش قابل توجهی کلسیم در بافت استخوانی آنها مشاهده شده است.

مصرف بیش از حد کافئین در آن می تواند باعث علائم منفی شود. علاوه بر این، تحقیقات اولیه در حیوانات نشان می دهد که ممکن است به سلامت استخوان آسیب برساند ، اگرچه مطالعات انسانی لازم است.