03 ژوئن 2019
ژوئن 3, 2019

شاگرد اول‌ها، دست‌ها بالا

ژوئن 3, 2019 ۰ Comment

شاگرد اول‌ها، دست‌ها بالا

وقتی می‌خواهید مطلب جدیدی را بخوانید، به طور مستقیم خود را درگیر آن مطلب نکنید. در ابتدا یک نگاه کلی به مطلب بیندازید تا موضوع را درک کنید یا به عکس‌ها، زیرنویس عکس‌ها و خلاصه‌هایی از متن که موجود هستند، نگاه کنید. اگر می‌خواهید کتاب بخوانید ابتدا به فهرست و مقدمه کتاب نگاهی بیندازید. این پیش‌زمینه‌ها به درک مطلب شما کمک زیادی خواهد کرد.

۲- سرعت مطالعه خود را کاهش داده و مطالب را چندین بار تکرار کنید:

کاهش سرعت مطالعه در مورد مطالب پیچیده و دشوار به شما در یادگیری بهتر کمک می‌کند.

تفاوت یک دانش‌آموز خوب و ضعیف در این است که شاگرد ضعیف اگر مطلبی را نفهمد، آن را دیگر نمی‌خواند و به سراغ مطالب دیگر می‌رود و اگر آن مطالب نیز به مطلب قبلی ربط داشته باشد، از آن‌ها هم چیزی نمی‌فهمد ولی دانش‌آموز خوب وقتی با مطلب سختی مواجه می‌شود آن‌قدر آن مطلب را تکرار می‌کند و از دیگران می‌پرسد تا خوب یاد بگیرد.

۳- نکات مهم درس را در برگه‌ای جداگانه یادداشت کنید:

یادداشت برداشتن از مطالب مهم و دشوار به درک بهتر آن مطلب کمک می‌کند. هم‌چنین انجام آن، کار شما را برای شب امتحان نیز راحت‌تر می‌کند.

– حواست را جمع کن: شیوه ای ساده ولی بسیار موثر است. وقتی حواستان پرت و ذهنتان سرگردان است مرتب به خودتان هشدار دهید که «حواست را جمع کن». ممکن است در ابتدا این عمل را صدها بار در هفته انجام دهید ولی مطمئن باشید که در روزهای آینده قدرت تمرکزتان بیشتر خواهد شد.

– در رختخواب مطالعه نکنید. بعبارت دیگر در محلی غیر از مکان استراحتتان مطالعه نمائید.

– غذای سنگین و پرحجم میل نکنید.

– در محیطی با نور کافی و هوای تازه مطالعه نمائید.

– پس از هر ۴۵ دقیقه مطالعه از جای خود بلند شده و کمی استراحت کنید.

– مطالعه روزانه را از مباحثی که کمتر به آنها علاقه دارید آغاز کنید.