28 آوریل 2021
آوریل 28, 2021

زایمان زودرس

آوریل 28, 2021 ۰ Comment

زایمان زودرس

مقصود از زایمان زودرس ، تولد نوزاد پیش از موعد اصلی زایمان ؛ یعنی قبل از هفته ۳۷ حاملگی می باشد. از زایمان زودرس می توان به عنوان یکی از شایع ترین علل مرگ و میر نوزادان در جهان اشاره داشت. ( متخصص زنان )

زایمان زودرس ، مشکلاتی برای نوزاد به همراه خواهد داشت و غالبا نوزادانی که پیش از زمان تعیین شده متولد می شوند در معرض ناتوانی جسمی و ذهنی قرار خواهند داشت.

لازم به ذکر است اگرچه در حال حاضر پیشرفت های وسیعی در راستای مراقبت از نوزاد نارس ، صورت پذیرفته است اما تاکنون میزان شیوع زایمان زودرس کاهش نیافته است.

البته ناگفته نماند که دریافت بهنگام اقدامات پزشکی می تواند زنده ماندن و سلامتی نوزادان نارس را تضمین کند.

 

علت زایمان زودرس

اکثر زایمان های زودرس به خودی خود اتفاق می افتند ، اما برخی از آن ها نیز به دنبال خارج کردن جنین قبل از زمان تعیین شده به روش زایمان سزارین رخ می دهند که البته به دلیل ابتلای مادر به بعضی عوارض بارداری یا حتی برخی بیماری ها انجام می گیرد.

شایع ترین علل زایمان زودرس عبارتند از :

استعمال دخانیات و الکل
بارداری دو یا چند قلو
ابتلا به انواع عفونت ها
بارداری در سن بالا
ابتلا به دیابت و فشار خون بالا
ویژگی های ظاهری نوزادان نارس

نوزادان نارس ، فرآیند تکامل رشد در رحم مادر را به طور کامل سپری نمی کنند ، در نتیجه چربی زیر جلدی در این نوزادان یا تشکیل نشده و یا این که بسیار کم است.

بنابراین شاهد آن هستیم که پوست نوزادان نارس ، صورتی رنگ می باشد به نحوی که عروق خونی از زیر آن به وضوح قابل رویت است.

همچنین در این نوزادان ، چین ها و خطوط پوستی در کف دست و پا و بر روی کیسه بیضه بسیار ناچیز بوده یا اصلا وجود ندارد.

ضمنا باید اشاره داشت که در نوزادان نارس ، برخی از واکنش ها اعم از چرخش به سمت منبع شیر ، چنگ زدن و غیره به خوبی شکل نگرفته است.

 

تغذیه مناسب برای نوزادان نارس

بهترین غذا برای این نوزادان ، شیر مادر می باشد ؛ چرا که شیر مادر سرشار از آنتی بادی های لازم برای بدن نوزاده بوده و بدین ترتیب از بدن او در مقابل بسیاری از بیماری ها محافظت خواهد کرد.

مراقبت های لازم از نوزادان نارس

نوزادان نارس به دلیل عدم پشت سر گذاشتن دوره بارداری ، از لحاظ جسمانی آمادگی کافی جهت زندگی در فضای خارج از رحم را ندارند ؛ از این رو باید تا زمانی که قادر به حفظ درجه حرارت بدن شان گردند ، در تخت های ویژه اکسیژن رسانی و گرم نگاه داشتن بدن تحت عنوان انکوباتور تحت نظارت و مراقبت ویژه قرار گیرند.

نوزادان نارس منتقل شده به واحد NICU ( واحد مراقبت های ویژه نوزادان ) از نظر ضربان قلب ، تنفس و عفونت تحت مراقبت دقیق قرار خواهند گرفت.