06 آوریل 2020
آوریل 6, 2020

در مورد تشخیص COVID-19 چه باید دانست؟

آوریل 6, 2020 ۰ Comment

در مورد تشخیص COVID-19 چه باید دانست؟

شیوع بیماری کروناویروس جدید که برای اولین بار در دسامبر ۲۰۱۹ در چین کشف شد و همچنان بر مردم در سراسر جهان تأثیر دارد.

تشخیص زودرس و دقیق COVID-19 بیماری ناشی از عفونت با کروناویروس جدید برای مهار شیوع آن و بهبود پیامدهای سلامت بسیار مهم است.

چه موقع برای گرفتن آزمایش برای تشخیص COVID-19 در نظر بگیرید؟

اگر در معرض ویروس قرار گرفته اید یا علائم خفیف COVID-19 را نشان داده اید ، برای مشاوره در مورد چگونگی و زمان انجام آزمایش با پزشک خود تماس بگیرید. چون ممکن است مسری باشید ، به صورت حضوری به مطب پزشک مراجعه نکنید.

علائم بیماری کروناویروس:

شایع ترین علائم گزارش شده توسط افراد مبتلا به COVID-19 شامل موارد زیر است:

تب

سرفه خشک

خستگی

تنگی نفس

برخی از افراد ممکن است علائم دیگری نیز داشته باشند ، مانند:

گلو درد

سردرد

آبریزش یا بینی چرکی

اسهال

درد بدن

علائم COVID-19 معمولاً پس از قرار گرفتن در معرض ابتلا به ویروس ، در طی ۲ تا ۱۴ روز ظاهر می شود. برخی از افراد در مراحل اولیه ویروس کرونا علایمی را نشان نمی دهد اما هنوز هم می تواند ویروس را به دیگران منتقل کند.

در موارد خفیف ، مراقبت در خانه و اقدامات خود قرنطینه ای ممکن است تمام موارد لازم برای بهبودی کامل و جلوگیری از انتشار ویروس به دیگران باشد. اما برخی موارد خواستار مداخلات پیچیده تر پزشکی هستند.

اگر می خواهید تست کرونا ویروس بگیرید باید چه اقداماتی انجام دهید؟

آزمایش COVID-19 در حال حاضر محدود به افرادی است که در معرض کرونا ویروس قرار گرفته اند یا علائم خاصی دارند.

اگر گمان دارید با افراد مبتلا به ویروس کرونا تماس داشته اید، با مطب پزشک خود تماس بگیرید. پزشک یا پرستار شما می تواند وضعیت سلامتی و خطرات شما را از طریق تلفن ارزیابی کند. سپس آنها می توانند شما را راهنمایی کنند که چگونه و کجا باید برای انجام آزمایش بروید.

آزمایش کروناویروس:

واکنش زنجیره ای پلیمراز (PCR) همچنان روش اصلی آزمایش تشخیصی COVID-19 در ایالات متحده است. این همان آزمایش است که برای اولین بار در سال ۲۰۰۲ برای شناسایی سندرم حاد تنفسی حاد (SARS) مورد استفاده قرار گرفت.

نشانه های کرونا ویروس, درمان کروناویروس
نمونه گیری با استفاده از سواب از بینی یا پشت گلو فرد مشکوک به کرونا

برای جمع آوری نمونه ای از این آزمایش ، ارائه دهنده خدمات بهداشتی احتمالاً یکی از موارد زیر را انجام می دهد:

نمونه گیری با استفاده از سواب از بینی یا پشت گلو

نمونه از مایع آسپیرات از دستگاه تنفسی تحتانی شما

یک نمونه بزاق یا مدفوع بگیرید.

محققان سپس اسید نوکلئیک را از نمونه ویروس استخراج کرده و بخش هایی از ژنوم آن را از طریق تکنیک رونویسی معکوس PCR) RT-PCR) تقویت می کنند. این در واقع نمونه بزرگی برای مقایسه ویروس به آنها می دهد. دو ژن را می توان در ژنوم SARS-CoV-2 یافت.

نتایج آزمون عبارتند از:

اگر هر دو ژن یافت شود مثبت است.

اگر تنها یک ژن پیدا شود بی نتیجه است.

اگر هیچ ژن پیدا نشود منفی است.

پزشک شما ممکن است برای کمک به تشخیص COVID-19 یا دریافت واضح تر شیوع ویروس ، سی تی اسکن قفسه سینه را درخواست دهد.

آیا انواع دیگر آزمایش ها در دسترس خواهند بود؟

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) به تازگی استفاده از یک آزمایش تشخیصی coronavirus -Trusted Source را بعنوان بخشی از تلاش های خود برای گسترش ظرفیت غربالگری مجاز کرده است.

FDA دستگاههای تست نقطه مراقبت (POC) ساخته شده توسط شرکت تشخیص مولکولی Cepheid مستقر در کالیفرنیا را برای تنظیمات مراقبت های مختلف بیمار تأیید کرد. این آزمایش در ابتدا در تنظیمات با اولویت بالا مانند بخش های اورژانس و سایر واحدهای بیمارستان انجام می شود.

نشانه های کرونا ویروس, درمان کروناویروس
سی تی اسکن قفسه سینه به طور دقیق عفونت را در ۹۸ درصد موارد تشخیص می دهد

چه مدت طول می کشد تا نتایج آزمایش آماده شود؟

نمونه RT-PCR اغلب در دسته هایی در مکان های دور از محل جمع آوری آزمایش می شوند. این بدان معنی است که می تواند یک روز یا بیشتر طول بکشد تا نتایج آزمایش را بدست آورد. آزمایش POC تازه تأیید شده اجازه می دهد تا نمونه ها در همان مکان جمع آوری و آزمایش شوند و در نتیجه زمان چرخش سریع تری حاصل شود.

دستگاه های POC Cepheid نتایج آزمایش را طی ۴۵ دقیقه تولید می کنند.

آیا تست کروناویروس دقیق است؟

در بیشتر موارد، نتایج تست RT-PCR دقیق است. اگر آزمایشات خیلی زود در دوره بیماری انجام شود، نتایج ممکن است بیماری را تشخیص ندهد. ممکن است بار ویروسی برای تشخیص عفونت در این مرحله بسیار کم باشد.

یک مطالعه اخیر COVID-19 نشان داد که بسته به زمان و چگونگی جمع آوری نمونه ها ، دقت متغیر است. همان مطالعه همچنین نشان داد که سی تی اسکن قفسه سینه به طور دقیق عفونت را در ۹۸ درصد موارد تشخیص می دهد ، در حالی که آزمایش RT-PCR آن را تا ۷۱ درصد تشخیص می دهد.

RT-PCR ممکن است هنوز هم در دسترس ترین آزمایش باشد ، بنابراین اگر نگرانی در مورد آزمایش دارید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.