06 آوریل 2020
آوریل 6, 2020

درمان پیرچشمی

آوریل 6, 2020 ۰ Comment

درمان پیرچشمی

درمان پیرچشمی : منظور از پیرچشمی شرایطی است که به دلیل کهولت سن و در افراد بالای ۴۰ سال پدید می آید و فرد را برای انجام فعالیت های بینایی در فواصل نزدیک با مشکل مواجه می سازد و کماکان بهترین راه جهت اصلاح این مشکل استفاده از عینک نزدیک بین می باشد. ( چشم پزشکی کرج )

از آنجا که برخی افراد تمایلی به استفاده از عینک ندارند ، علم پزشکی با پیشرفت چشمگیری که در زمینه استفاده از دستگاه های لیزری داشته قادر به تصحیح پیرچشمی نیز از طریق لیزر می باشد.

پیرچشمی چیست ؟
به طور کلی چشم انسان جهت دیدن اشیاء باید انعکاس امواج موازی نور را از آن ها دریافت کند ، البته این امواج پس از برخورد به سطح چشم دچار شکست شده و به یکدیگر نزدیک می گردند و در انتهای چشم و بر روی شبکیه تمرکز می یابند.

چشم انسان به منظور دیدن اشیاء نزدیک و دور ، نیاز به متمرکز شدن دقیق این اشیاء روی شبکیه دارد و چنانچه کمی جلوتر یا عقب تر از شبکیه تمرکز یابد ، تصویر حالتی مبهم و تار خواهد داشت.

عدسی چشم و بافت کروی قرنیه که سطح روی عدسی را می پوشاند نیز به منظور اینکه تصویر به صورت رقیق بر روی شبکیه بیفتد موظف به کاهش یا افزایش انحنای این کره می باشد که اصطلاحا به آن عمل تطابق اطلاق می شود.

عدسی چشم در سنین کودکی و جوانی حالتی کاملا منعطف دارد و با تغییر انحنای خود به خوبی منطبق می شود ، اما با بالا رفتن سن عدسی چشم دچار فقدان قابلیت انعطاف پذیری خود شده و نمی تواند به درستی عمل تطابق را انجام دهد و به این ترتیب تصویر به جای اینکه روی شبکیه بیفتد در پشت آن افتاده و منجر به تار شدن بینایی برای دیدن تصاویر نزدیک می شود.

دلایل پیرچشمی
از عوامل موثر در بروز پیرچشمی می توان به موارد زیر اشاره نمود :

وضعیت فرد
مصرف برخی داروها
دوربینی
اعمال جراحی داخل چشمی
درمان پیرچشمی
آیا پیرچشمی با لیزر درمان می شود ؟
جهت تصحیح و درمان پیرچشمی ، می توان به کمک تکنیک لیزر اگزایمر به بهترین نتایج دست یافت. این لیزر ، بسیار دقیق بوده و با استفاده از امواج لیزر با انرژی بالا ، سطح قرنیه را تراش داده و انحنای ان را بیشتر می کند و به این ترتیب منجر به تمرکز بیشتر نور می شود.

لیزر اگزایمر در بازه زمانی بسیار کوتاهی برش های بسیار دقیق و فوق العاده نازک روی سطح قرنیه ایجاد می کند و نتیجه درمان به نحوی است که گویا یک لنز تماسی بر روی سطح قرنیه قرار گرفته است و نهایتا سبب اصلاح پیرچشمی می شود.

درمان پیرچشمی با لیزر اگزایمر یک روش کاملا سریع و بدون درد می باشد که زمان بهبودی آن نیز بسیار کوتاه است به نحوی که اکثر بیماران ۱ الی ۲ روز بعد از انجام این روش می توانند فعالیت های روزانه خود را انجام دهند.

لازم به ذکر است که بهره وری از روش لیزر اگزایمر جهت تصحیح پیرچشمی مستلزم انتخاب یک جراح متبحر می باشد تا نتایج بهینه از درمان حاصل گردد.