06 آوریل 2020
آوریل 6, 2020

درمان ناباروری

آوریل 6, 2020 ۰ Comment

درمان ناباروری

درمان ناباروری : به طور کلی ناباروری به وضعیتی گفته می شود که فرد پس از یک سال رابطه جنسی بدون استفاده از روش های پیشگیری از بارداری ، بارور نشده است. اما امروزه با توجه به پیشرفت های علم پزشکی و فناوری ، درمان های مختلفی برای این مشکل کشف شده و مشکلات بسیاری از زوج ها برطرف شده است. ( متخصص زنان در شهرری )

روش های متداول درمان ناباروری

برای درمان ناباروری ابتدا باید دلیل اصلی آن مورد بررسی قرار بگیرد. اما اول روش های غیر تهاجمی که کم ریسک تر هستند مورد استفاده قرار گرفته و چنانچه نتیجه حاصل نشد ، سایر روش های درمانی آغاز می شود. برای درمان ابتدا پزشک آزمایش های ناباروری زوج را مورد بررسی قرار می دهد و به آن ها درباره نحوه و روش های درمان ناباروری مشاوره خواهد داد. در ادامه به توضیح مختصر برخی از روش های درمان ناباروری می پردازیم :

درمان دارویی

در صورتی که ناباروری زوج به دلیل اختلال در تعادل هورمون ها یا کاهش ذخیره هورمون ها باشد ، درمان دارویی آغاز خواهد شد. با مصرف دارو های باروری می توان به بهبود عملکرد سیستم تولید مثل مرد و زن کمک کرد. این روش می تواند حتی در مواردی که علت ناباروری مشخص نیست هم موثر باشد.

IUI یا تلقیح داخل رحمی اسپرم

در صورتی که مرد برای رسیدن به تخمک نیازمند کمک باشد ، در زمان مناسب نمونه ای از اسپرم درون رحم گذاشته می شود و شانس باردار شدن را افزایش می دهد. این روش را می توان همزمان با مصرف دارو های باروری به منظور تحریک تخمک گذاری انجام داد.

جراحی

هنگامی که لوله های رحم زن بسته شود یا دچار عارضه هایی همچون آندومتریوز ، فیبروئید ، مشکلات آناتومیک اندام های تناسلی یا کیست تخمدان باشد ، جراحی لاپاراسکوپی یا عمل وسیع شکمی انجام می شود. از این طریق می توان مشکل باروری را دقیق تر تشخیص داد و حتی برطرف نمود.

روش های کمک باروری

در صورتی که عدم باروری زوج به دلیل تعداد کم اسپرم ، انسداد لوله های رحمی یا بر اثر عوامل دیگری که مانع پیوند تخمک و اسپرم می شوند باشد و سایر روش های درمانی سودمند واقع نشوند ، از روش جدید تری به نام IVF استفاده می شود. در این روش تخمک و اسپرم یا حتی تخمک لقاح یافته در خارج بدن رشد می کند. در برخی از تکنیک های IVF از روش ICSI به منظور لقاح تخمک و اسپرم استفاده می شود تا اسپرم به داخل تخمک تزریق گردد.

در برخی موارد و در شرایط خاص ممکن است پزشک از روش هایی همچون GIFT یا ZIFT کمک بگیرد. حتی ممکن است بر اثر سن یا عملکرد تخمدان ، فرد نیازمند تخمک اهدایی باشد.

لازم به ذکر است چنانچه رحم دچار مشکل باشد یا بارداری سلامت مادر را به خطر بیاندازد ، فرد می تواند از رحم جایگزین یا اجاره ای برای تولد فرزند خود استفاده نماید.

هزینه های درمان ناباروری

درمان ناباروری هزینه زیادی داشته و اصلا ارزان نیست. همچنین هزینه آن به روش مورد استفاده و مقدار دارو های لازم و محل زندگی زوج بستگی دارد. متاسفانه در حال حاضر در کشور ما اغلب بیمه ها هزینه های ناشی از درمان ناباروری را متقبل نمی شوند و در صورتیکه بیمه درمانی یا تکمیلی شما هزینه را پوشش ندهد ، خود شما باید همه یا بخشی از هزینه را پرداخت نمایید.

هزینه های درمان شامل هزینه آزمایشات ، دارو های مورد نیاز برای زن ، مرد یا هر دو و اقدامات پزشکی می شود و در کلینیک ها یا بیمارستان ها متغیر می باشد.