03 ژوئن 2019
ژوئن 3, 2019

درمان تشنج ناشی از تب

ژوئن 3, 2019 ۰ Comment

درمان تشنج ناشی از تب

درمان تشنج ناشی از تب : اکثر تشنج ها در ساعات اولیه تب، وقتی که دمای بدن بالا می رود اتفاق می افتد و خوراندن استامینوفن یا ایبوپروفن مخصوص کودکان در ساعات اولیه تب می تواند به کودک آرامش دهد اما از تشنج پیشگیری نمی کند. ( متخصص مغز و اعصاب )

اگر به کودک یا نوجوانتان آسپرین می دهید به هشدارها توجه کنید. با اینکه مصرف آسپرین برای کودکان بالای سه سال مجاز است، کودکان و نوجوانانی که دوره نقاهت آبله مرغان یا علائمی شبیه آنفولانزا را می گذرانند، هرگز نباید آسپرین مصرف کنند.

در موارد نادر دارو های ضد تشنج برای پیشگیری از تشنج ناشی از تب تجویز می شود. البته عوارض جانبی این دارو ها گاهی آنقدر شدید است که بر مزایای مصرف آن برتری دارد.

دیازپام خوراکی، لورازپام، کلونازپام یا دیازپام رکتال برای تشنج هایی تجویز می شود که بیش از ۱۰ دقیقه طول می کشند یا اینکه ظرف ۲۴ ساعت بیش از یک بار رخ می دهند.

تشخیص تشنج ناشی از تب

به منظور تعیین علت عفونت، پزشک متخصص مغز و اعصاب ممکن است موارد زیر را تجویز نماید: تست خونی، تست ادراری، بررسی آب نخاع تا مشخص شود که کودک مبتلا به عفونت سیستم عصبی، مانند مننژیت است .

برای تشخصی تشنج‌های کمپلکس، پزشک علاوه بر موارد فوق، ممکن است درخواست انجام یک الکتروانسفالوگرام تستی که فعالیت مغزی را اندازه‌ گیری می‌کندرا هم تجویز نماید.

اگر تشنج فقط یک سمت بدن کودک را درگیر کرده باشد، پزشک ممکن است درخواست انجام ام. آر. آی را برای بررسی وضعیت مغز کودک داشته باشد.

درمان تشنج ناشی از تب جیست ؟

باید در هنگام بروز تشنج خونسردی خود را حفظ کنید.
از پاشیدن آب به صورت یا تحریک خودداری کنید.
کودک را به پهلو بخوابانید و اگر در دهان او ماده غذایی وجود دارد به آهستگی خارج نمایند .
قابل ذکر است که به هیچ عنوان سعی نکنید دهان کودک را باز نگه دارید ولی در صورت امکان یک شی پلاستیکی نرم در بین دندان ها قرار گیرد تا از گاز گرفتگی زبان جلوگیری شود.
با استفاده از شیاف استامینوفن و کم کردن لباس کودک درجه حرارت کودک را کنترل کنید .
برای پایین آوردن تب کودک هرگز از الکل یا آب سرد یا یخ استفاده نکنید زیرا ممکن است الکل توسط کودک استنشاق شده و منجر به اغما شود .
پس از پایان کار باید لباس سبکی به تن کودک کرد وحرارت بدن اوهر نیم ساعت کنترل شود .
اگر تب کودک بیشتر از ۲۴ ساعت طول کشید یا بیش از ۳ روز ادامه داشت یا بعد از قطع تب به مدت ۲۴ ساعت مجددا بروز کرد باید به پزشک متخصص مغز و اعصاب اطلاع داده شود .