28 آوریل 2021
آوریل 28, 2021

جراحی بینی ترمیمی

آوریل 28, 2021 ۰ Comment

جراحی بینی ترمیمی

به طور کلی جراحی بینی از پیچیده ترین و دشوارترین جراحی ها می باشد ، در برخی موارد که پس از جراحی بینی اولیه به هر دلیلی نتیجه جراحی مورد رضایت بیمار نمی باشد بنا به تشخیص جراح بینی ممکن است جراحی بینی ترمیمی یا ثانویه انجام گیرد.

جراحی بینی ترمیمی به دلیل دستکاری شدن بافت بینی طی جراحی یا جراحی های قبلی ، از جراحی بینی اولیه نیز دشوارتر و پیچیده تر می باشد ، بنابراین مستلزم انتخاب یک جراح مجرب و متخصص می باشد.
دلایل جراحی بینی ترمیمی

بهبود مشکلات بینی که طی جراحی قبلی به وجود آمده است مانند اختلال در عملکرد بینی ، افتادگی نوک بینی ، برجسته شدن بیش از اندازه نوک بینی ، کوتاه شدن بی از حد نوک بینی ، سر بالا شدن بینی ، فرورفتگی بیش از حد در پشت بینی ، باریک شدن بیش از اندازه بینی و غیره.
بهبود مشکلات بینی که در جراحی قبلی به طور کامل رفع نشده است از قبیل قوز بینی ، کجی بینی و غیره.

جراحی بینی ترمیمی
اقدامات قبل از جراحی بینی ترمیمی

انجام آزمایش های تجویز شده توسط جراح بینی به منظور کنترل قند خون ، مشکلات کم خونی ، انعقاد خون و غیره
خودداری از مصرف داروهایی از قبیل آسپرین و ایبوپروفن ۲ هفته قبل از جراحی بینی ترمیمی ، جهت پیشگیری از رقیق شدن خون و اختلال در انعقاد خون
اجتناب از مصرف الکل و سیگار ۲ هفته قبل از جراحی به منظور پیشگیری از کاهش اکسیژن رسانی به خون
مطلع نمودن جراح بینی در صورت ابتلا به بیماری خاص یا مصرف داروی خاص
حمام نمودن در شب قبل از عمل
پرهیز از میل نمودن هر گونه خوراکی و نوشیدنی حداقل ۸ ساعت قبل از عمل
حضور در محل انجام جراحی و همراه داشتن نتایج آزمایشات

اهمیت پوست در عمل جراحی بینی ترمیمی

یکی از عوامل بسیار اثر گذار در جراحی بینی ، پوست بینی می باشد. اهمیت پوست در جراحی ترمیمی بینی در مقایسه با جراحی اولیه دو چندان می باشد.

در جراحی بینی ترمیمی ، برش های ایجاد شده بایستی در نهایت دقت و ظرافت انجام گیرد تا کمترین آسیب به پوستی که قاعدتا پس از جراحی اولیه ممکن است تا حدودی نازک شده باشد وارد شود.

در جراحی بینی ثانویه ، جراح بینی برای ایجاد برش های مورد نظر با محدودیت هایی مواجه خواهد بود ، لذا باید برش ها را بدون وارد نمودن کوچکترین آسیبی به پوست بینی ایجاد نماید.

طبیعتا حساسیت پوست بینی در صورت افزایش تعداد دفعات جراحی بینی بیشتر شده و بنابراین بر نتیجه جراحی بینی تاثیر منفی ایجاد خواهد کرد.

بنابراین جراحی ترمیمی بینی در مواردی که پوست آسیب زیادی دیده باشد دشوارتر شده و می بایست توسط جراحی بینی متخصص و با تجربه انجام گیرد.

جراحی بینی ترمیمی
نکاتی درباره عمل جراحی بینی ترمیمی

انجام عمل بینی ترمیمی ، مستلزم انتخاب یک جراح بینی متبحر و حاذق است که به طور کامل به پیچیدگی و آناتومی بینی اشراف داشته باشد ؛ چرا که انتخاب چنین جراحی می تواند از جراحی های ترمیمی بعدی پیشگیری نماید.

جراحی بینی ترمیمی می بایست در صورتی انجام گیرد که جراحی بینی قبلی منجر به بروز مشکلات جدی برای بیمار شده باشد.

نتیجه جراحی بینی ترمیمی به جز تخصص و تبحر جراح بینی ، به تجربه و تعداد جراحی های ترمیمی بینی که قبلا توسط ایشان انجام گرفته نیز وابستگی بسیاری دارد.

پوست بینی در جراحی ترمیمی بینی بسیار حائز اهیمت است ؛ چرا که آسیب دیدگی پوست بینی طی جراحی یا جراحی های قبلی ، می تواند منجر به ایجاد محدودیت در جراحی ترمیمی بینی و نیز پیچیدگی آن شود.

پیش از اقدام به جراحی بینی ترمیمی ، باید بیمار به درک مناسبی از محدودیت های جراحی ترمیمی برسد و به محدودیت های این جراحی واقف باشد تا بتواند انتظاراتی معقولانه از نتایج این عمل داشته باشد.

بیمار باید آگاه باشد که پیچیدگی های جراحی بینی پس از هر بار جراحی مجدد ، بیشتر خواهد شد.
زمان مناسب برای جراحی بینی ترمیمی

از آن جا که پس از جراحی بینی ، روند ترمیم زخم های بینی به مدت یکسال فعال است و پس از آن بینی به ثباتی نسبی می رسد ، توصیه می شود در صورت نیاز به جراحی اصلاحی ، حداقل یکسال پس از جراحی اولیه نسبت به جراحی بینی ترمیمی اقدام صورت پذیرد.

جراحی بینی ترمیمی

گرچه ممکن است این زمان برای بیمارانی که نسبت به نتیجه جراحی بینی خود دچار نارضایتی هستند زمانی طولانی محسوب شود ، اما باید از هر نوع تصمیم گیری شتابزده نسبت به انجام جراحی بینی ترمیمی پرهیز گردد.

چرا که علاوه بر موارد ذکر شده ، به طور کلی بعد از یکسال تورم بینی فروکش نموده و ممکن است پس از آن ، ایرادات دیگری نیز در بینی مشاهده گردد.

علی القاعده در صورت انجام جراحی ترمیمی زودهنگام و عجولانه ، این ایرادات قابل مشاهده نبوده و در نتیجه رفع نخواهند شد.

از دیگر عللی که اقدام به جراحی ترمیمی بینی را پس از یکسال امکان پذیر می سازد ، فعال بودن روند ترمیم بینی است.

لذا انجام جراحی ترمیمی پیش از یکسال ، منجر به اختلال در خونرسانی به پوست و همچنین اختلال در ترمیم پوست شده و می تواند عوارض جبران ناپذیری را برای فرد به بار آورد.
در چه مواردی می توان قبل از یکسال اقدام به جراحی بینی ترمیمی نمود ؟

لازم به ذکر است در برخی موارد و به تشخیص جراح بینی ، ممکن است جراحی ترمیمی پیش از یکسال انجام گیرد.

به طور مثال در مواردی که پره ‌های بینی در جراحی قبلی به خوبی جمع نشده باشد ، می توان بعد از گذشت ۶ ماه از جراحی قبلی اقدام به جمع کردن پره های بینی نمود.

همچنین در مواردی که پس از جراحی بینی اولیه ، قوز بینی به صورت خفیف باقی مانده و رفع نشده و نیاز به اصلاح آن باشد ، جراح بینی با اعمال بی حسی موضعی و از طریق سوهان کشیدن اقدام به برطرف نمودن قوز بینی می نماید.

برای سوهان کشی نیز می بایست حداقل ۶ ماه از جراحی اولیه بینی گذشته باشد ، چرا که پس از عمل اولیه بافت زیر جلدی بینی ملتهب و حساس شده و جراح به منظور پیشگیری از آسیب مجدد به آن می بایست حداقل ۶ ماه به بینی استراحت دهد.