03 ژوئن 2019
ژوئن 3, 2019

تمرکز در جلسه امتحان

ژوئن 3, 2019 ۰ Comment

تمرکز در جلسه امتحان

برای موفقیت در تحصیل، داشتن اطلاعات علمی کافی نیست.استفاده از مهارت هایی که بتواند میزان بهره وری ما از این اطلاعات را افزایش دهد نیز امری بسیار مهم است. یکی از مهم‌ترین فاکتورهای لازم برای موفقیت در امتحات، تمرکز و دقت در سر جلسه امتحان است. دقت به معنی توجه غیرارادی از طریق حواس پنجگانه است.

تمرکز در جلسه آزمون

یکی از مشکلات و گلایه‌های رایج والدین، عدم‌تمرکز دانش‌آموز سر جلسه امتحان است. بخش عمده‌ای از کم‌شدن نمرات بچه‌ها به‌علت بی‌دقتی و کاهش تمرکز است. البته باید بدانید که برای تقویت تمرکز در کودک باید به‌طور اصولی و در یک دوره طولانی‌مدت کار شود

تا به‌تدریج بهبود مورد انتظار رخ دهد. والدینی که دوست دارند فرزندشان کمتر با این مشکل روبه‌رو شود، باید راهکارهای تمرکزی را از دوران نوزادی فرزند خود آغاز کنند تا در دوران مدرسه و بزرگسالی کمتر به مشکل بر‌بخورند.

بی دقتی در جلسه آزمون

بی دقتی در جلسه آزمون، به سه دلیل رخ می دهد:

– عجله کردن: ممکن است با توجه به زمان کم آزمون حجم سوالاتات از نظر فرد زیاد بیاید. بنابراین دانش آموز برای رسیدن به همه سوالات و کم نیاوردن زمان، سریع جواب سوالات را داده و امتحانش را به پایان برساند همین مورد سبب سریع گذر کردن فرد از سوال شده و ممکن از مفهوم سوال را اشتباه متوجه شده و یا سوال را کامل نخواند. برای حذف این مورد در امتحان ها با استفاده از «تکنیک های مدیریت زمان» وقت خود را تنظیم کنید.

– ساده انگاشتن آزمون:

تحقیق ها نشان می دهد بیشترین بی دقتی ها در جلسه ی آزمون مربوط به سوال های ساده است.این موضوع اشاره به کاهش ناآگاهانه توجه دارد. در جلسه‌ی آزمون، زمانی که ما با یک نسبت (سوال) ساده مواجه می شویم؛ احساس خوشایند موفقیت و رضایت درونی سبب می شود تا تصور کنیم پاسخ دادن به این سوال، بسیار ساده است. این فرآیند پیچیده ی ذهنی حتی گاهی سبب می شود تا ما سوال بعدی را بخوانیم. در اصل، ضمیر ناخودآگاه ما با خود می گوید: «این سوال که ساده است؛ سوال بعدی را هم می توانم جواب دهم» بنابراین میزان توجه ما کاهش می یابد.

– درگیری‌های ذهنی:

سرگردانی چشم بین خط ها و برگشت های غیرارادی چشم به عقب. به طور حتم در هنگام مطالعه یا آزمون، برای شما اتفاق افتاده است که خط ها را گم کرده اید و حتی گاهی چشم های شما چند کلمه عقب تر را نگاه کرده است. این اتفاق زمانی می‌افتد که ذهن شما درگیر مشغله‌ها اتفاقاتی که برایتان پیش آمده و یا نگران آینده‌ی آن هستید باشد.